Češi zůstali věrní předkům a stále jsou sběrači. A platí to i na dovolené. Patříte k nim? Jen se přiznejte, kolik máte doma kamínků, mušlí či písku ve skleničce… Zkrátka, z každé dovolené si kromě zážitků přivezeme spoustu suvenýrů, koupených i nasbíraných. A Seychely nebudou výjimkou. Z tohoto nádherného tropického ráje si určitě také budete chtít dovézt nějakou tu památku. Jen dejte pozor, aby s ní nebylo více starostí než radosti.
Jak je to s mušlemi
Seychely si své bohatství velmi chrání, o tom už jsme psali (zde). Například je přísně zakázán vývoz předmětů vyrobených z divoké zvěře (např. trofeje, výrobky z kůže, želvoviny, slonoviny apod.), chráněných druhů rostlin a živočichů – a co vás asi zajímá nejvíce – bez dokladu zakoupených nebo nasbíraných korálů a mušlí. Chcete-li si ze Seychel dovézt tradiční suvenýr v podobě nádherné mušle, nehledejte je na pláži. Ty nejkrásnější stejně najdete spíše v obchodě. A kupte si je tam, kde vám vydají doklad (paragon). Je možné, že ho na letišti budete muset ukázat. V poslední době se často stává, že cestovatel projde bez problémů seychelskou celní kontrolou a jásá, jak se mu to povedlo… a pak ho zastaví na letišti v Praze na Ruzyni, kde jsou častokrát celníci mnohem přísnější…
Ořech Coco de Mer
Seychely = ořech Coco de Mer, který patří k velmi cenným suvenýrům. Jako plod zdejší endemické rostliny a symbol této ostrovní země podléhají ořechy zvláštnímu režimu vývozu. Tady už budou seychelští celníci nekompromisní. Nebudete-li mít ořech zakoupený u autorizovaných prodejců, kteří každý z nich označují speciální nálepkou (vývozním clem), na letišti vám ho prostě zabaví. Tak to neriskujte. Ořechy vzhledem ke své váze nebývají levné (mohou stát 2 000 – 4 500 seychelských rupií, tedy třeba více než 7 000 Kč) a přijít o ně by byla opravdu škoda. A pak ještě ty zbytečné problémy s úředníky na letišti…
V souvislosti s ořechy ještě jedna rada. Nakupujte opravdu u autorizovaných prodejců. Na trzích i v obchodech se objevuje řada napodobenin ze dřeva.