Rás al-Chajma (anglicky Ras Al Khaimah, arabsky رأس الخيمة‎‎,) je název jednoho ze sedmi emirátů, sloučených do federativní absolutistické monarchie Spojené arabské emiráty. Najdeme ho v severní části státu, trochu stranou od moderního tempa Dubaje a odlesků zlata Abú Dhabí. Aby se to dobře pamatovalo, je Rás a-Chajma také název hlavního města emirátu. Do tohoto města, ležícího na pobřeží Perského zálivu, jsme se před pár dny vydali. A víte, co jsme zjistili? Tohle město fakt stojí za návštěvu.

Město je Záliv Creek rozděluje město na dvě části. Na starší staré Ras al Khaimah, kde se nachází trh, uřády a palác vládce a na novější oblast Al Nakheel, kde jsou residenční čtvrti a obchodní centra. Podél Creeku je ulice Corniche, která je nejhezčí v emirátu, na ní je příjemná promenáda a plno kaváren a restaurací.

Oblast Al Jazirah Al Hamra je místem, které Vám nabídne možnost si představit, jak poklidný život vedli emiráťané před objevením ropy.

Atrakce

Mezi hlavní turistické atrakce patří Národní museum v pevnosti Dhayah, lázně Khatt Springs, Hadžarské hory, vesnice Šimal a zábavní park Saqr.

Pokud mate rádi vodní radovánky, zavítejte do aquaparku Ice Land, který je 3. největším vodním parkem na světě. Nabízí 12 skluzavek pro děti a 27 pro dopělé. Mimo jiné i nejvyšší uměle vytvořené vodopády na světě, deštný taneční bazén, obrovský bazén s vlnami, bazén na šnorchlování, vířivky, fotbalové hřiště s deštěm. V aquaparku najdete také restaurace i snack bary.

Příroda

Ras al-Khaimah je nejúrodnějším emirátem a tedy i přírodně nejkrásnějším. Alespoň to se o něm říká. Oproti ostatním emirátům má totiž nespornou výhodu. Na jeho území se stýkají vyprahlé Hadžarské hory, moře omývající skály, poušť a v neposlední řádě údolí, která jsou považována za nejúrodnější z celých SAE. Hadžarské hory vznikly před více jak 70 miliony let. Z nejvyšší hory v Emirátech, Jebel Jais dosahující nadmořské výšky 1 930 metrů, je nádherný výhled na okolí.

VIP bydlení

V Ras al Khaimah roste plno nových projektů, mezi nejznámější patří Al Hamra Village. Tento areál zabírá plochu 7 milionů metrů čtverečních a zahrnuje pláž douhou 1,5 km, přes 1000 vil a 2500 apartmánů, pět hotelů včetně legendárního Waldorf Astoria (Hilton), 18ti jamkové golfové hřiště, přístav a obchodní centrum Al Hamra Mall. V Al Hamra Village si mohou koupit nemovitosti i cizinci, menší byt se dá sehnat již okolo 1,5 milionu Kč. V tomto areálu roste výstavba nového Falcon ostrova, kde bude VIP 150 vil, soukromé pláže, laguny a parky. Interiér těchto vil bude zařízen od módních domů Bentley Home, Fendi Casa a Kenzo Maison. Plánovaná je skoro nulová spotřeba energií a na ostrově má být celoročně zajištěná teplota 27 ºC.

Na poloostrově Marjan Island se otvírá plno nových hotelů, mezi něž patři i Rixos Bab al Bahr, který je největším ultra all inclusive resortem v SAE.

V Ras al Khaimah je v současnosti 10 plážových hotelů a resortů. Za zmínku ale stojí také luxusní resort v poušti Banyan Tree Al Wadi. Ten se rozprostírá na ploše 100 hektarů soukromé přírodní rezervace. Je domovem místních původních živočichů a rostlin. Tato oáza klidu je první svého druhu.

Každá vilka má svůj vlastní bazén, z něhož můžete zahlédnout volně pohybující se daňky, arabské gazely nebo přímorožce. Hotel nabízí návštěvníkům areálu možnost různých aktivit jako jízdu na koni, lukostřelbu, sokolí představení, Asijské vodní lázeňské procedury nebo romantickou večeři pod širým nebem.

Co v Ras al Khaimah ještě uvidíte?

Arabská architektura, kouzlo orientálních bazarů a procházky večerními uličkami nadchnou každého. Krásné moře, nezapomenutelné výlety do pouště, luxusní obchody s oděvy, šperky a elektronikou, to vše Vám může Ras al Khaimah dopřát a prožijete tak dovolenou, na kterou se nezapomíná.