Milujete potápění nebo šnorchlování? Tak na nic nečekejte a vydejte se na Maledivy. Jestli existuje ráj pro potápěče, tak je bez nadsázky právě tady. Většinu území Malediv totiž tvoří ten nádherně magický podmořský svět. Zákoutí s korály a barevnými mořskými živočichy mají skvělou viditelnost a voda je tady úžasně teplá…

Potápění na Maledivách Vám opravdu vezme dech. Podmořský svět tu nabízí vše, co má – od malých barevných rybiček až po ty největší mořské živočichy. Určitě už jste slyšeli o přátelských maledivských žraločcích ☺ … Nemají důvod útočit na člověka, protože moře jim tu poskytuje spoustu planktonu, jejich přirozené potravy.

Ty nejlepší potápěčské lokality vám rádi osobně doporučíme. Nejzajímavější přírodní krásy nabízejí okraje každého korálového útesu, které se postupně svažují do hlubin oceánu. Viditelnost tu bývá dobrá, jediné, na co je třeba dávat pozor, jsou podmořské proudy.

Potápění a šnorchlování je dobré si předem naplánovat. Na základě svých zkušeností s potápěním a především představ o tom, co všechno chcete pod hladinou vidět, si vyberete to správné místo. Chcete-li pozorovat podmořský život během svého pobytu bez omezení, rádi vám doporučíme letovisko, které má přístupný lemový útes. Resorty bez takového útesu pak většinou organizují několikrát denně plavby k vhodným lokalitám. Doporučujeme také účast na celodenní plavbě za šnorchlováním, většina resortů ji pořádá za cenu 25 – 60 dolarů.

Maledivy potápění

Kdy se jet na Maledivy potápět?

Za nejvhodnější čas pro potápění na Maledivách se považuje období od ledna do dubna. Právě v této době je pod vodou nejlepší viditelnost. Nalákali jsme vás na žraloky? Chcete-li vidět opravdu velké žraloky (obrovské nebo také velrybí), pak přijeďte v říjnu nebo v listopadu. Zvýšená koncentrace planktonu sice trochu zhoršuje viditelnost, ale láká právě tyto velké druhy ryb.

Kam se jet na Maledivy potápět?

Na Maledivách najdeme několik set potápěčských lokalit, takže z každého resortu je jich dostupných hned několik. Nejzajímavější a nejbohatší na faunu jsou korálové útesy.

Atol Ari

Atol Ari leží na západ od hlavního města Malediv Malé. Od atolo South Malé je na východě oddělen čtyřicet kilometrů širokým kanálem, do něhož mořské proudy přinášejí spoustu živin, a lákají tak všechny možné druhy mořské fauny včetně velkých mořských živočichů. Lokality v jižní části atolu jsou nejlepším místem pro pozorování žraloků kladivounů i žraloků velrybích.

Sun Island na ostrově Nalaguraidhoo je moderní letovisko, u nějž je velká potápěčská základna. Většina ponorů probíhá v lokalitách kolem resortu a šnorchlovat se dá i na okraji útesu zdejšího hlavního mola. Resort Vilamendhoo, který najdete na stejnojmenném ostrově, je pro potápěče skvělou volbou. Kolem ostrova plného bujné vegetace je dostupných více než 40 potápěčských lokalit a některé z nich patří k těm nejlepším, co Maledivy vůbec nabízejí. Banyan Tree Madivaru je letovisko na malém ostrově Beyrumadivaru. Zorganizují vám tady výlet za potápěním a ve výběru bude jistě několik překrásných potápěčských lokalit.

Severní atoly

Region severních atolů oplývá obrovským výběrem potápěčských lokalit. Podél západního okraje je i několik potopených vraků, které mohou být zajímavým potápěčským cílem.

Na dlouhém a úzkém ostrově Horubadhoo s překrásným útesem leží resort Royal Island. Na ostrově Kuredhoo leží letovisko stejného jména – Kuredu Island Resort. Lokalita Kuredhoo Express je chráněnou podmořskou oblastí. Častými návštěvníky průlivu s porosty měkkých korálů jsou pyskouni obrovští, žraloci spanilí, ale i murény, želvy a rejnoci. Komandoo Island Resort najdete na stejnojmenném kruhovém ostrově. Čtyři útesy, které ho obklopují, bývají domovem velkého množství mořských živočichů a korálů. Šnorchlovat se tu dá přímo z pláže.

Jižní atoly

Ostrov Nilandhoo nabízí úžasné potápěčské lokality. Průliv Filitheyo Reef je chráněná námořní oblast. Jeho lemový útes se terasovitě svažuje do hlubin a jednotlivé stupně obývají početná hejna ryb. Při ponoru tu potkáte pyskouny, žraloky šedé i rejnoky. Nejblíže to sem budete mít z letoviska Filitheyo na stejnojmenném trojúhelníkovém ostrově. Všem potápěčům můžeme ještě doporučit  resort Shangri-La Villingili na ostrově – jak jinak 🙂 Villingili. Zdejší korálový útes patří k těm nejkrásnějším na Maledivách vůbec.

Maledivy potápění, želva

Láká vás si potápění vyzkoušet?

Jste začátečníci? Ještě nikdy jste se nepotápěli nebo nešnorchlovali? To vůbec nevadí. Na Maledivách si vyberete ze široké nabídky kurzů. Potřebné vybavení k potápění si můžete dovézt, ale půjčí vám ho i maledivské potápěčské základny. A co všechno budete potřebovat (v případě, že byste si chtěli dovézt vlastní vybavení)? Neoprenový oblek, plicní automatiku, kompenzátor vztlaku, hloubkoměr, měřič tlaku v lahvích, stopky, potápěčský počítač, potápěčskou průkazku, vodotěsnou svítilnu, fotoaparát…

Vybavení ke šnorchlování si můžete většinou zapůjčit přímo v letovisku. Rozhodnete-li se pořídit si vlastní výbavu, pak musíte mít brýle, šnorchl (dýchací trubici), ploutve a koupací oděv (nebo alespoň tričko, které Vás ochrání před sluncem).

Při šnorchlování vždy myslete na svoji bezpečnost a pokud je to možné, nešnorchlujte sami. Vždy někoho informujte o Vašem odchodu a plánovaném návratu.

Surfování je trošku oříšek

Maledivy a surfování nejdou úplně dohromady. Vhodných letovisek se zajímavou surfovací lokalitou je tu jen málo. Dovolenou se surfem je proto třeba opravdu dopředu naplánovat. Ta nejlepší doba pro pořádné vlny je tu od března do listopadu.